News And Announcement

BREAK UP OF SYLLABUS

DEPATMENT OF ZOOLOGY

DINHATA COLLEGE

B.Sc (Honours) Zoology Part I

 

Paper I                                                                                                   Full Marks: 60

 

Sl. No.

Name of the Topic

Assigned Teacher

  1.  

Origin of life                                                                                      Marks: 10

1.

Theories of origin of life.

DKS

2.

Chemical evolution: Miller’s experiment, formation of complex organic molecules, protenoids.

DKS

3.

Origin of organization: coacervates, microspheres, brief idea about origin of protein and nucleic acid, protocell, progenitor.

DKS

  1.  

Systematics                                                                                        Marks: 10

1.

New trends in systematic (basic idea): Chemo and Serotaxonomy, Cytotaxonomy, Numerical taxonomy (Phenetics), Cladistics (Phylogenetic systematics).

MG

2.

Molecular systematic and DNA finger printing.

MG

3.

Nomenclature: Binomial and Trinomial nomenclature; International rules of Zoological nomenclature (brief account).

MG

  1.  

Animal Diversity – Part I: Nonchordates                                      Marks: 40

 

  • Five kingdom classification of living organisms

DKS

 

· Concepts of classification of animals (brief account): Classification based on number of cells, tissue or organ system level of organisation, development of germ layers, development of symmetry by cleavage, development of coelom, segmentation in the somite, development of mouth and digestive tract.

DKS

 

· Detailed study of Nonchordates:

 

1.

PROTOZOANS

 

 

a.

Characteristic features and classification of Kingdom Protista down to phyla.

DKS

 

 

b.

Type study: Paramecium: morphology and structural organization [as revealed by compound microscopy]; locomotion, nutrition, excretion, osmoregulation and reproduction; conjugation in detail.

DKS

 

 

c.

Comparative study of locomotion, nutrition, and reproduction in Euglena, Paramecium, Plasmodium, and Amoeba.

DKS

 

2.

METAZOA: Brief idea about origin, compartmentalization, polarity, and cell specialization.

DKS

 

3.

Phylum PORIFERA

 

 

 

a.

Classification with reasons and example of Phylum Porifera down to subclasses.

DKS

 

 

b.

Type study: Scypha sp.

DKS

 

 

c.

General account of canal system and spicules.

DKS

 

4.

Phylum CNIDARIA

 

 

 

a.

Classification with reasons and example of Phylum Cnidaria down to subclasses.

DKS

 

 

b.

Type study: Obelia

DKS

 

 

c.

Polymormphism in reference to Physalia.

DKS

 

 

d.

Types, distribution, ecology and conservation of coral reefs.

DKS

 

5.

Phylum CTENOPHORA

 

 

 

a.

Salient features and diversity of Ctenophora.

DKS

 

 

b.

Type study: Pleurobrachia/ Hormiphora.

DKS

 

 

c.

Affinities and systematic position (in brief).

DKS

 

6.

Phylum PLATYHELMINTHES

 

 

 

a.

Classification with reasons and example of Phylum Platyhelminthes down to classes.

DKS

 

 

b.

Salient features of Fasciola hepatica and Taenia solium.

DKS

 

 

c.

Life cycles and parasitic adaptations of Fasciola hepatica and Taenia solium.

DKS

 

7.

Super Phylum ASCHELMINTHES

 

 

 

a.

Highlight the heterogeneous nature of Super Phylum Aschelminthes.

DKS

 

 

b.

Classification down to phyla.

DKS

 

 

c.

Type study: Ascaris lumbricoides.

DKS

 

8.

Salient features of Pseudocoelomate Minor Phyla: Gastrotricha and Rotifera.

DKS

 

9.

Phylum ANNELIDA

 

 

 

a.

Classification with reasons and example of Phylum Annelida down to classes.

DKS

 

 

b.

Evolution and significance of segmentation.

DKS

 

 

c.

General account of coelom, locomotion, and reproduction and development Annelida.

DKS

 

10.

Salient features and phylogeny (in brief) of Echiura and Sipuncula.

DKS

 

11.

Salient features and phylogeny of Onychophora.

DKS

 

12.

Phylum ARTHROPODA

 

 

 

a.

Classification with reasons and example of Phylum Arthropoda down to classes.

DKS

 

 

b.

Salient features of Xiphosura.

DKS

 

 

c.

Type study: Periplanata Americana.

DKS

 

 

d.

General accounts of exoskeleton, mouth parts, and vision in Arthropoda.

DKS

 

 

e.

Metamorphosis in insects.

DKS

 

13.

Phylum MOLLUSCA

 

 

 

a.

Classification with reasons and example of Phylum Mollusca down to classes.

DKS

 

 

b.

Type study: Pila globosa.

DKS

 

 

c.

General accounts of mantle, shell, nervous system and sense organs in Mollusca.

DKS

 

 

d.

Adaptive diversity of Cephalopoda

DKS

 

14.

Salient features of Brachiopoda, Bryozoa and Chaetognatha.

DKS

 

15.

Phylum ECHINODERMATA

 

 

 

a.

Classification with reasons and example of Phylum Echinodermata down to classes.

DKS

 

 

b.

Origin of pentamerous symmetry.

DKS

 

 

c.

General accounts of water vascular system and larva in chinodermata.

DKS

 

16.

Phylum HEMICHORDATA

 

 

 

a.

Salient features and phylogeny of Hemichordata.

DKS

 

 

b.

Type study: Balanoglossus.

DKS

Paper II                                                                                                  Full Marks: 60

 

  1.  

Animal Diversity – Part II: Chordates                                                                      Marks: 40

 

 

1.

 Introduction: Chordate characters [fundamental, general and advanced); chordates versus

nonchordates; diversity of chordates; classification down to subphyla; salient features of each

subphylum.

MG

 

2.

Subphylum UROCHORDATA

 

 

 

a.

Affinities; add a note on neoteny (paedogenesis).

MG

 

 

b.

Ascidia (morphology and retrogressive metamorphosis).

MG

 

3.

Subphylum CEPHALOCHORDATA

 

 

 

a.

Branchiostoma [=Amphioxus] morphology, primitive, degenerate and specialized features

(affinities and systematic position to be emphasized).

MG

 

4.

Division AGNATHA Structural organization of Petromyzon [mention Ammocoete larva].

MG

 

5.

Division GNATHOSTOMATA

Super class PISCES

Class Chondrichthyes [cartilaginous fishes]

 

 

 

a.

Classification with reasons and examples down to order (extant groups only).

MG

 

 

b.

Type study: Scoliodon.

MG

 

 

Class Osteichthyes [bony fishes]

 

 

 

a.

Classification with reasons and examples down to order (extant groups only).

MG

 

 

b.

Salient features, adaptation, and distribution of Dipnoi.

MG

 

 

c.

Accessory respiratory organs.

MG

 

 

d.

Parental care.

MG

 

6.

Class Amphibia

 

 

 

a.

Classification with reasons and examples down to order (extant groups only).

MG

 

 

b.

Type study: Duttaphrynus (=Bufo) melanostictus.

MG

 

 

c.

Parental care.

MG

 

 

d.

Defense mechanism.

MG

 

7.

Class REPTILIA

 

 

 

a.

Classification with reasons and examples down to Suborder (extant groups only).

MG

 

 

b.

Salient features of Calotes versicolor.

MG

 

 

c.

Salient features, habit and habitat of ‘Big Fours’ of Indian snakes.

MG

 

 

d.

Poison apparatus, types of venom, and First Aid to snake bite.

MG

 

8.

Class AVES

 

 

 

a.

Classification with reasons and examples down to Superorder (extant groups only) and

some specified Order as: Sphenisciformes, Ciconiformes, Anseriformes, Falconiformes,

Galliformes, Psittaciformes, Apodiformes, Piciformes, and Passeriformes.

MG

 

 

b.

Type study: Columba livia.

MG

 

9.

Class MAMMALIA

 

 

 

a.

Classification with reasons and examples down to Order (extant groups only) with

special reference to Monotremata, Marsupialia, Chiroptera, Primates, Cetacea, Sirenia,

Artiodactyla, Perissodactyla, and Proboscidea .

MG

 

 

b.

Dentition in mammals.

MG

 

 

c.

Exoskeletal structures of mammals.

MG

 

10.

Comparative study of brain, heart, aortic arches, and kidney among different classes.

MG

  1.  

Structural Adaptations                                                                                   Marks: 20

 

 

1.

Fossorial adaptation.

MG

 

2.

Scansorial adaptation.

MG

 

3.

Cursorial adaptation.

MG

 

4.

Aerodynamics in birds

MG

 

5.

Echolocation in mammals.

MG

  1.  

Zoogeography                                                                                                  Marks: 20

 

 

1.

Animal Distribution: Cosmopolitan distribution, discontinuous distribution, bipolar distribution and isolated distribution.

MG

 

2.

Barriers to animal distribution: Physical barriers (topographical and climatic); biological barriers.

MG

 

3.

Zoogeographical realms and their characteristic fauna (reptiles, birds and mammals only) with special reference to Oriental realm.

MG

 

Paper III (Practical):                                                                                                 Full Marks: 60

 

1.

Study of the parts of a compound microscope, its proper use and Maintenance.

MG

 

2.

Construction of taxonomic key – for insect and fish (upto order).

MG

 

3.

(a) Preparation of world map to show six zoogeographical realms.

(b) Preparation of world map to show Wallace line, Weber line and Wallacea

(c) Locate the distribution of following animals in the world map:

Peripatus, Lung fishes, Sphenodon, Ratite, Hummingbirds (familyTrochilidae), Hornbills, Monotremes, Marsupials, Armadillos, Alligator, Gavialis, Ant-eaters (Edentata), Pangolins, Elephant, Rhinoceros, Lion, Tiger, Camel, aardvark (Tubulidentata), lemur.

MG

 

4.

Identification with reasons (Non-chordates) (Preserved specimens/models/pictures as available to be used):

Paramecium, Amoeba, Euglena, Vorticella, Scypha, Hyalonema, Spongilla, Hydra, Obelia, Aurelia, Metridium, Physalia, Valella, Fungia, Gorgonia, Fasciola, Taenia solium, Echinococcus, Ascaris, Sipunculus, Neanthes, Aphrodite (Sea mouse), Chetopterus, Metaphire, Tubifex, Hirudinaria, Echiurus (Spoon worm), Sipunculus (Peanut worm), Peripatus, Carcinoscorpius (horseshoe crab), Lepas, Balanus, Sacculina, Eupagurus, Prawn, Crab, Millipede, Scorpion, Lepisma (silverfish), Scirpophaga, Helopeltis, Belostoma, Cicada, Mantis, Chiton, Patella, Sepia, Loligo, Octopus, Sea Lily, Star fish, Brittle star, Sea cucumber, Sea urchin, Balanoglossus.

 

Larva: Ephyra, Nauplius, Zoea, Mysis, Megalopa, Glochidium, Trochophore, Veliger,

Bipinnaria.

DKS

 

5.

Identification with reasons (Preserved specimens/models/pictures as available to be

used):

Ascidia, Salpa, Doliolum, Branchiostoma, Myxine, Petromyzon,Scoliodon, Sphyrna,Trygon, Narcine, Cynoglossus, Catla catla, Labeo rohita, Cirrhina mrigala, Clarias batrachus, Heteropneustes fossilis, Anabas testudineus, Anguilla bengalensis, Hippocampus, Exocoetus, Ichthyophis, Hyla, Rhacophorus, Ambystoma, Chamaeleon, Gecko, Calotes, Draco, Hydrophis, Naja, Vipera russelli, Bungarus caeruleus, Echis carinatus, Crotalus, Lesser whistling teal, Pintail, Ruddy Shelduck, Brahminy kite, Shaheen falcon, Indian Longbilled vulture, Siberian crane, Bronzewinged Jacana, Great Indian bustard, Pied kingfisher, Blue Jay/Roller, Redbreasted Parakeet, Hill Myna, Purple Sunbird, Flying Squirrel, Clouded Leopard, Fishing Cat, Musk Deer, Nilgiri Tahr, Liontailed Macaque, Hoolock Gibbon.

Larva: Ammocoete, Tadpole, Axolotl.

MG

 

6.

Identification of Bones:

Fish: Precaudal and caudal vertebrae.

Amphibia: All axial and appendicular bones of toad.

Reptilia: Skull of Chelonia, Calotes, and poisonous snake; atlas, precaudal and caudal

vertebrae of snake.

Bird: All axial and appendicular skeleton of Columba.

Mammal: All axial and appendicular skeleton of Cavia; skull of Canis.

MG

           

 

 

B.Sc Zoology (General) Part-I

Paper I: Structural Diversity of Nonchordate and Chordate                                             Full Marks: 50

Sl. No.

Name of the Topic

Assigned Teacher

1.

General characters and classification of the under noted Phyla of Non-chordates with reasons and examples up to the level of sub-class

DKS

2.

Structural organization and functions in details: General structure, locomotion, feeding, digestion, excretion, circulation, neural integration, reproduction and/or life history of the followings:

Protozoans: Amoeba proteas, Entamoeba histolytica, Paramoecium caudatum,

Plasmodium vivax and P. falciparum

Porifera: Scypha sp

Cnidaria: Obelia sp and Aurelia sp

Platyhelminthes: Fasciola hepatica

Aschelminthes: Ascaris lumbricoides

Mollusca: Pila globosa, Achatina fulica

Annelida: Metaphire posthuma (Eartworm)

Arthropoda: Periplaneta americana

Echinodermata: Asterias sp

DKS

3.

General characters and classification of Phylum Chordata. Classifiaction with reasons and examples of vertebrate classes up to the level of order for Amphibia, Reptilia and upto the level of subclass for Chondrichthyes, Osteichthyes, Aves and Mammalia.

MG

4.

General organization, respiratory, circulatory, excretory, neuronal, reproductive structures, and function of Branchiostoma, Scoliodon, Bufo, Calotes, Columba and Rattus.

MG

5.

Comparative anatomy of gut, heart, kidney, brain of Channa, Bufo, Columba and Rattus.

MG

6.

Integumentary glands in mammals.

MG

7.

Scales in fishes.

MG

Paper II :Biochemistry, Cell Biology and Genetics                                                              Full Marks: 50

1.

Classification of Carbohydrate, Protein and Lipid.

DKS

2.

Elementary idea about metabolism of Carbohydrate, Protein and Lipid: Concept of Glycolysis, TCA Cycle, elementary knowledge about electron transport, neoglucogenesis.

DKS

3.

Vitamins: Sources and deficiency disorders for Vitamins-A, B-Complex, C, E and K

DKS

4.

4. Enzyme: Classification and brief idea about mechanism of Enzyme Action.

DKS

5.

5. Ultrastructure and function of Plasma membrane, GERL system, ribosome and mitochondria

DKS

6.

Chromosome structure of nucleosome model.

DKS

7.

Cell cycle: brief ideas

DKS

8.

Experimental proof of DNA as genetic material.

MG

9.

Autosomal and Sex-linked inheritance in Man: Thalassemia and Haemophilia

MG

10.

Linkage: Definition, Incomplete and Complete (Experiment).

MG

11.

Crossing over (Genetic & Cytological proof).

MG

12.

Mutation: chromosomal changes (structural and numerical), point mutation, Down Syndrome, Klinefelter Syndrome.

MG

13.

Sex determination in Drosophila (Bridges Experiment only) and man.

MG

Paper III: Practical                                                                                                                 Full Marks: 50

 

Staining/slide Preparation and Mounting:

Hydra, Obelia Colony, Cyclops, Daphnia, Tubifex, Salivary apparatus (with tongue) of cockroach, mouth parts of cockroach, Placoid, Cycloid and Ctenoid scales, Types of bird feather, Types and variety of mammalian teeth.

DKS

 

 

 

 

 

Spot Identification:

Non-chordates specimens up to subclass with scientific or common names of the specimen:

Amoeba, Paramoecium, Euglena, Scypha, Hydra, Obelia, Aurelia, Sea Anemone, Taenia solium, Fasciola, Ascaris lumbricoides, Nereis, Metaphire (Earthworm), Chaetopterus, Hirudinaria, Macrobrachium, Squilla, Hippa, Balanus, Lepas, Cyclops, Daphnia, Periplaneta, Locust, Leptocoriza, Scorpion, Limlus or Carcinoscorpians, Millipede, Centipade, Peripatus, Chiton, Aplysia, Pila, Achatina, Lamellidens, Loligo, Sepia, Octopus, Star-fish, Sea-urchin, Seacucumber, Balanoglossus.

DKS

 

Identification of Non-chordate sections/Specimens: Sections of Sponges (Syconioid and Leuconoid), LS of Hydra, LS of Metridium, CS Planaria, CS of Liver Fluke, CS of Ascaris (male & Female) through gonadal region, CS of Metaphire (Earthworm); Larvae: trochophore, glochidium, nauplius, pluteus.

MG

 

 

B.Sc Zoology (General) Part: II

Paper-IV: Histology, Developmental Biology, Endocrinology & Immunology                        Full Marks: 50

Sl. No.

Name of the Topic

Assigned Teacher

1.

Histology of Pituitary, Thyroid, Adrenal and Pancreas and their hormonal functions in mammals.

DKS

2.

Gametogenesis and fertilization.

DKS

3.

Hormonal regulation of gametogenesis in males and females.

DKS

4.

Cleavage and gastrulation in Amphibia.

DKS

5.

Placenta: Types and Function.

DKS

6.

Organizer concept.

DKS

7.

Concept of Protostomia and Deuterostomia.

DKS

8.

Endocrine glands and hormonal functions in mammals.

DKS

9.

Endocrine glands and hormones- Classification of Hormones, Mechanism of Hormone

action (Elementary idea).

DKS

10.

Immunology: Innate and induced immunity

MG

11.

Cell mediated response, humoral response.

MG

12.

Concept of Antigen and Antibody; Vaccine & basis of its function.

MG

Paper V: Animal Physiology, Molecular Biology, Biotechnology & Biostatistics                   Full Marks: 50

1.

Formed elements in vertebrate blood, Clotting and Coagulation, ABO Blood group and

Rh factor.

DKS

2.

Respiration: Organs of respiration in Vertebrates, Properties and Functions of Respiratory

Pigments: Transport of O2 and CO2.

DKS

3.

Physiology of Nerve impulse and Synaptic transmission.

DKS

4.

Structure of DNA, RNA (with reference to tRNA)

MG

5.

Mechanism of DNA replication, transcription and translation in Prokaryotes

MG

6.

Basic Concepts of Genetic Engineering: Restriction Enzyme, Plasmid Vector, Strategy for producing Recombinant DNA (with references to pBR322), Transformation (Prokaryotic host).

MG

7.

Scope of Genetic Engineering: Introduction, Cell cloning and application.

MG

8.

Biostatistics: Definition of Sample and Population: Frequency Distribution an Histogram.

MG

9.

Definition and calculation of Mean, Median, Mode, Standard Deviation & Standard Error (problems to be solved).

MG

Paper-VI: Practical                                                                                                                     Full Marks: 50

 

Identification of Vertebrate endoskeletons:

Toad: All skeletal parts including hyoid apparatus.

Pigeon: Skull, typical Cervical Vertebra, Synsacrum, Pygostyle with free Caudal Vertebra, Humerus, Carpometacarpus, half of Pelvic Girdle, Tibio-tarsus and Fibula, Tarsometatarsus.

Guineapig: Skull, Lower Jaw, Atlas, Axis, Thoracic and Lumbar Vertebrae, Scapula.

MG

 

Identification with Reasons of Histological sections of: Stomach, Ileum, thyroid, Liver, Pancreas, Kidney, Testes, Ovary, Spleen, Lung.

DKS

 

Identification with Reasons of Embryological slides of: Chick developmental stages viz., 24, 48, 72, 96 hours of embryo.

MG

 

Identification of carbohydrate (Fehling, Bendict, Non-reducing sugar), of protein (Millon’s

and Biuret).

DKS

 

Biostatistics: Problems to be set based on theory syllabus.

1. Collection / documentation of data of the experiments: Classification and tabulation

of biological data

2. Presentation of data: Graphic representation: Histogram, Frequency Polygon and

Frequency Curve; Diagrammatic representation: Line diagram, Bar diagram and Pie

diagram

3. Analysis of data:(a) Measures of central tendency: Mean, Median and Mode

(b) Measures of Dispersion: Range, Mean deviation, SD and SE

MG

 

B.Sc Zoology (General) Part: III

Paper-VII: Ecology Evolution and Applied Zoology                                                            Full Marks: 60

Sl. No.

Name of the Topic

Assigned Teacher

Ecology

1.

Components of Ecosystems.

DKS

2.

Ecological Factors: Temperature, light, and their effects on organisms.

DKS

3.

Population Ecology: Natality and Mortality; Growth forms; age pyramids; Distribution types; Regulation of Population Density.

DKS

4.

Community Ecology: Characteristics; Types; Habitat and Niche concept.

DKS

5.

Introduction to Animal Behaviour.

DKS

6.

Importance of wild life study: Wild Life- Its importance. Introduction to major Indian mammals (big games), birds, reptiles (Crocodiles & snakes), and amphibians (Rana, Tylototriton, Caecilian). Fishes (major carps, murrels & cat fishes of India), Concepts of Sanctuary, National Park, Concept of endemism, extinction risk & Conservation: in situ methods; ex situ methods.

DKS

Evolution

1.

Zoogeographical realms and their characteristic fauna with special reference to Oriental

region.

MG

2.

Theories on the Origin of Life.

MG

3.

Lamarckism, Darwinism, Modern Concept of Evolution-Variation and Sources of Variation in a population, Hardy-Weinberg Equilibrium: Forces altering Hardy-Weinberg Equilibrium (Non-Random Mating, Mutations, Migrations, Genetic drift and natural selection): Founder effects and population Bottleneck.

MG

4.

Colouration and Mimicry and their adaptive significance.

MG

5.

Species: Definition, types: biological, sibling and polytypic.

MG

Applied Zoology

1.

Poultry: Definition of Poultry and introduction to poultry birds. Chicken Poultry: Common Indigenous and Exotic breeds and their characteristics; Principles and management of Poultry including Poultry feed and Poultry diseases.

DKS

2.

Sericulture: types of Indian Silk-moths and their food plants.

Mulberry sericulture: Important Races of Bombyx mori and their Voltinism; Cultivation of important varieties of Mulberry: Life History of B. mori; Diseases and their control; silk worm rearing and its required infrastructure.

Non Mulberry sericulture: An introduction to ‘Tasar’, ‘Muga’ and ‘Eri’ Cultures in India.

MG

3.

Apiculture: Introduction to Apiculture as an Industry; Names of four common Honey Bees: Organization of a Bee colony: Modern frame Hive Method of Apiculture: Composition and use of Honey.

DKS

4.

Fisheries: Basic ideas different Systems of Aquaculture-Monoculture-Polyculture, Raft Culture, Prawn Culture (Palacomonid and Penacid); Pearl culture. Some Common Disease- Protozoans, Fungal and Bacterial.

MG

5.

5. Crop Pest Management: Definition of Pest, Life History, Nature of Damage of the following pests:-

a. Paddy pests: Scirpophaga incertulus

b. Jute pest: Anomis sabulifera

c. Stored grain pest: Sitophilus oryzae (on rice)

d. Vegetable pest: Trichoplusia ni (Cabbage semilooper)

e. Tea pest: Helopeltis theivora (Tea mosquito bug)

MG

6.

Fish and Cattle food:

Fish food: Types of processed feed-purified, semi-purified and practical. Formulation and preparation of fish food.

Cattle feed: energy and nutritive value of feeds; common feed stuff of India; Processing of cattle feed.

MG

7.

Study of Arthropod Vectors: Arthropods are carriers of pathogens and parasites of man: a. Mosquito,          b. Sand fly, c. House fly, d. Cyclops, e. Cockroach suggested control/ management programs for the above carriers.

DKS

                                         Paper VIII: Practical                                  Full Marks- 40

1.

Identification: Pre-stained Zooplanktons and Phytoplanktons.

DKS

2.

Slide preparation: Staining and identification of prepared slides of Amphibian/

mammalian organ (i.e. liver, kidney, intestine and skin) using Hematoxylene/Eosin

stains

DKS

3.

Measurement of pH: (i) Colour chart method (ii) pH meter.

MG

4.

Preparation of blood/faecal smear:

i) Staining of blood film (Rabbit/Rat/Man); Identification of leucocytes and blood

parasite; Study of T.C & D.C.

ii) Faecal smear or rectal content of cockroach, toad, cow and study of organism

therein.

MG

 

MG= Manjil Gupta

DKS= Debadri Kumar Sarkar